Group Classes

and Prices

Year-round or School Year

Join a group class for $15-$20 per 50-minute class!*

*For families with multiple kids:

Second child = class rate +$5

Third child and on = no additional charge

All Individual and Group Family/Student Classes Include:

1. 50 minute live-instruction class with me, Señora Kouma (x1, x2 classes possible)

2. Student profiles with Señor Wooly 

3. Weekly assignments that are engaging and relevant (reading, writing, or video)

4. Feedback on assignments and progress (quarterly)

See below for more information on goals, homework, assessment, and materials for the class. 

Benefits of Group Classes: Provide engaging peer interaction and the best value

How do group classes work? 
 

  • Group classes will consist of 2-4 families from around the country (or individual students desiring to be part of a group class) who are available on the same day/time for live instruction-- note: I am located in the Central Time Zone (CT)

  • Most groups have 4-6 students, the limit is around 8 students for students 7 and up, up to 6 for students 2-6)

 

  • My goal will be to have ages roughly overlap​

See prices below

Year-Round or School Year Classes

Year-round group classes: There is open enrollment and I will notify you when at least one other family or student is available during the time you are 

  • Depending on my availability, we can begin after both families have the materials for class! 

 

  • Before class, please refer to the Preparing for Class page to set up the correct accounts and know which books to order

 

School year group classes: There is open enrollment until classes begin

  • As Student Intake Forms are received and after enrollment closes, I will collaborate the day/times that work for multiple students

  • Classes will begin the September 7th, 2021 (following Labor Day)

  • If you would like your group class to include friends who are interested, you can indicate that on the form  and be placed in the same group 

  • Before class, please refer to the Preparing for Class page to set up the correct accounts and know which books to order

Interested? Fill out this Student Intake Form 

Have more questions? Email me

Class Goals, Homework, Assessment, and Materials

Goals:

  • Students will learn and be able to use dozens and dozens of highly used/relevant Spanish words (with new words every week)

  • By the end of a school year, students will have several stories they can comfortably read (or understand, for pre-readers) in Spanish (both stories created in class and from workbooks)

  • Students will comfortably use the present tense with vocabulary we have learned and have some exposure to the past tense (subsequent classes will include more tenses)

Homework:

 

[Recommended 30-60 minutes/wk]

  • Review (vocabulary and in-class stories)

  • Spanish music video and activities

 

An estimated 30-60 minutes of relevant, engaging homework is highly suggested each week. 

 

Weekly homework consists of some combination of the following: reading the class story (via a shared Google Doc), watching one or several Señor Wooly videos, completing 1-2 pages in the workbook, reading the assigned sections from the TPRS novel.

 

 

Assessment:

Informal assessments are utilized weekly to identify student strengths and weaknesses in vocabulary.

Materials:

Students need the “Look, I Can Talk!” Student Text by the 3rd week of class (new or used is fine, it does not need to be the most current edition)

See the Preparing for Class page for more information. 

What are the Prices for Group Classes?


Base Rate: $20 per 50-minute class*

*For families with multiple kids:

Second child = class rate +$5

Third child and on = no additional charge

 

 




















​​Ready to sign up? Student Intake Form

Getting ready for class? See how to Prepare for Class

Ready to check out? Click here

 

One 50-Minute Live Class per Week

(Price: $18-$20/class)

 

Monthly payments (4 classes): $20/class

Payment: $80/mo 

 

3-Month payment (12 classes): $18/class

[10% off base rate]

Payment: $216 

 

Two 50-Minute Live Classes per Week

(Price: $15-$16/class)

Monthly payments (8 classes): $16/class

[20% off base rate]

Payment: $128/mo 

 

3-Month payment (24 classes): $15/class

[25% off base rate]

Payment: $360